Prvý Slovák, ktorý velil na oceáne. Patril k radvanským Thurzovcom.

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Potomkovia námorného kapitána, vnučky Fedora de Veth Thurzová a Ivica Ivanisevic ako aj ďalšia rodina a hostia, zavítajú v piatok 23. októbra 2015 do Detvy na vernisáž výstavy Z Detvy na more...Július Juraj Thurzo – prvý slovenský námorný kapitán.

Verejnosť je pozvaná na vernisáž o 16.00 h. v Podpolianskom múzeu na Námestí SNP v Detve. Podpolianske múzeum od svojho vzniku venovalo pozornosť menu Júliusa Juraja Thurza, pracovníci múzea pripravili krátkodobé výstavy, besedy s potomkami námorného kapitána a pracovníkmi Slovenskej plavby a prístavov. V roku 2002 bola vydaná príležitostná poštová pečiatka a v roku 2010 slávnostne odhalili pamätnú tabuľu k 60. výročiu jeho úmrtia.

Počas týchto rokov pracovníci múzea neustále zhromažďovali pramene viažuce sa k životu námorného kapitána. Výraznou mierou sa na týchto aktivitách podieľal vnuk námorného kapitána Ing. arch. Igor Thurzo (1933 – 2014), ktorý od začiatku smeroval spoločné úsilie k vytvoreniu stálej expozície v Podpolianskom múzeu, čo výrazne podporovali aj vnučky Fedora (1937) a Ivica (1945).

Niekoľkoročné úsilie bolo podčiarknuté nepretržitou aktívnou finančnou i personálnou spoluprácou s vedením a pracovníkmi Slovenskej plavby a prístavy a.s. Bratislava. Dlhodobá spolupráca sa nakoniec pretavila do výsledku – realizácie stálej výstavy Z Detvy na more...Július Juraj Thurzo – prvý slovenský námorný kapitán, ktorá sa slávnostnou vernisážou 23. októbra v priestoroch Podpolianskeho múzea v Detve. Výstava predstaví zozbierané pramene z dobrodružného života Júliusa Juraja Thurza a priblíži ho nielen ako odvážneho námorníka, ale zároveň ako statočného a láskavého človeka.

zdroj: http://www.priekopnik.sk/

Čítať 9424 krát
Zostaňte s nami v kontakte a prihláste sa na odber noviniek