Sobášny list z USA z roku 1909

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Sobášny list z USA z roku 1909 www.snm.sk
Sobášny list Jána Bradáča a jeho manželky Zuzany z roku 1909 je pozoruhodným dokladom o vysťahovalectve Slovákov, ktoré na prelome 19. a 20. storočia dosiahlo masový charakter. Slovenské vysťahovalectvo bolo súčasťou migračných vĺn, ktoré zasiahli Európu koncom 19. a začiatkom 20. storočia. Desaťtisíce Slovákov odchádzalo do Severnej Ameriky, najmä do USA. v novej domovine sa vytvárali celé slovenské enklávy. Mnoho vysťahovalcov odišlo aj z Myjavy a početná skuina Myjavčanov sa usídlila v mestečku Little Falls, v štáte New York. V USA získali nielen prácu, ale aj mnohé národné a demokratické práva, ktorých sa im doma v Uhorsku nedostávalo. Zakladali spolky, vydávali časopisy, noviny, knihy a iné tlačoviny, napr. kalendáre v slovenskom jazyku. Podľa konfesií si vytvárali vlastné cirkevné zbory, ktoré mnohé doklady úradnej povahy vydávali v slovenskom jazyku. Sobášny list dokumentuje najzákladnejšie právo, ktoré Slováci v USA dosiahli – používať rodný slovenský jazyk. Na farebne tlačenú litografiu v slovenskou jazyku výtvarne dotvorené florálnym dekorom a náboženským motívom, sa ručne dopísali mená novomanželov, svedkov i sobášiaceho kňaza. Suchá pečať cirkevného zboru potvrdzuje oficiálnosť tohto dokumentu. 

Sobášny list daroval do múzea jeho majiteľ Ján Bradáč, sobášny list je súčasťou zbierkového fondu SNM – Múzea SNR v Myjave. 

Zbierkový predmet je momentálne vystavený na výstave 120 rokov Slovenského národného múzea v sídelnej budove SNM na Vajanského nábr. v Bratislave. 

Viac informácií o SNM a najvzácnejších predmetoch sa dozviete v knihe Slovenské národné múzeum - http://www.snm.sk/?sidelna-budova-SNM-podujatia&clanok=nova-publikacia-o-slovenskom-narodnom-muzeu

papier, tlačená farebná litografia
USA, 1909
rozmery: 42 cm x 55 cm

zdroj a foto: www.snm.sk

Čítať 13166 krát Naposledy zmenené pondelok, 26 máj 2014 12:19
Zostaňte s nami v kontakte a prihláste sa na odber noviniek